Közlekedj környezettudatosan!

Használd kevesebbet a kocsit, helyette válaszd a tömegközlekedést, a kerékpárt, esetleg a gyaloglást. Ezeket használva nem juttatsz plusz szennyező anyagot a környezet légkörébe. A fosszilis üzemanyagkibocsátás nagymértékben befolyásolja a környezetünket, hozzájárul a légszennyezéshez és a globális felmelegedéshez. Ha mégis autóba kell szállnunk és megtehetjük, fontoljuk meg egy hibrid vagy elektromos jármű beszerzését

                        Egy kalkulátor megmutatja, melyik közlekedési alternatíva a ...

Utazni jó! Minél több helyen járni, megismerni más népeket, szokásokat, élethelyzeteket, bővíteni látókörünket, tapasztalatokat gyűjteni. Azonban azt tudnunk kell, hogy jelenleg a környezetvédelemmel foglalkozók számára a legnagyobb fejtörést a közlekedés jelenti, amely energia fogyasztásunk legnagyobb százalékáért felelős, így a klímaváltozás egyik legfőbb okozója is. Először talán a legfontosabb tisztában lennünk azzal, hogy a különböző közlekedési eszközök fajlagos energia felhasználása hogyan alakul.

Az egy utaskilométerre jutó üzemanyag felhasználás növekvő sorrendje:

bicikli (0) < hajó < vonat < autóbusz < autó < repülőgép

A kerékpár sok szempontból a legideálisabb közlekedési eszköz, hiszen használatával semmilyen környezetszennyezést nem okozunk. A kerékpározás amellett, hogy élvezetes tevékenység, testedzésnek sem utolsó. Ha egyre többen ülünk kerékpárra, tisztább és csendesebb is lesz a városunk, környezetünk. A bicikli tökéletes eszköz nyári kirándulásokhoz, valamint tökéletesen alkalmas a mindennapi munkába vagy iskolába járáshoz is. Hidd el, a napod is kellemesebben fog indulni egy kis tekerés után!

A hajó, a vonat, az autóbusz mind tömegközlekedési eszköz. Ilyen tekintetben lényeges tulajdonságuk, hogy sok embert visznek el kevés jármű segítségével. Ennek köszönhető, hogy a tömegközlekedés egy főre eső üzemanyag felhasználása jóval alacsonyabb, mint például az autóé.

Manapság a fapados repülőtársaságok térhódításával, és a repülés árának drasztikus csökkenésével azok is elkezdtek távoli országokba utazni, akiknek eddig eszébe sem jutott. A repülés bármennyire is vonzó és izgalmas, sajnos a legszennyezőbb közlekedési mód. Ennek több oka is van, egyrészt az, hogy a repülésnek magának nagyon nagy az energiaigénye (gondoljuk el, mekkora súlyt kell teljesen felemelnie a hajtóműveknek!). Másfelől a repülőgép az égéstermékeket Földünk legérzékenyebb felső légrétegében bocsátja ki, ezzel jelentősen hozzájárulva az ózonréteg elvékonyodásához.

A hazai kalandozásaitokhoz ideális eszköz avasút, amely azon kívül, hogy hangulatos, a szárazföldi tömegközlekedési módok közül a leginkább környezetbarát. Azonban a vasútnak más előnyei is vannak! Kevés helyet foglal! Míg egy autópálya teljesen elzárja a különböző élőlények vándorlásának azútját a szinte folyamatos forgalom miatt, és így teljesen elszigetel különböző élőhelyeket, addig a vasút azonos utasszám mellett sokkal kevesebb helyet foglal, s jobban átjárható az élőlények számára is. Szintén nem elhanyagolható avasút biztonságossága. A statisztikák szerint a közúti közlekedéshez viszonyítva, körülbelül 25-ször kisebb az esélyünk arra, hogy a vasúton utazva balesetet szenvedjünk.

Ha mégis autót kell használnod,

- ne járasd a motort, amikor várakozol;

- tarts nagyobb követési távolságot, hogy kevesebbet kelljen fékezni és gyorsítani;

- figyelj, hogy a kerekek jól fel legyenek fújva;

- minél kevesebbet használd a légkondit!

- kerüld el a csúcsforgalmat!

Sok ember használhat egy autót, akárutasként, akár vezetôként. Oszd meg ba-rátaiddal az autódat. Használjuk a telekocsi rendszert.

Ezekkel akár 2-3 literrel is csökkenthető a fogyasztás, ami jó a pénztárcádnak és a környezetnek is.

A bejegyzés trackback címe:

https://barmiblog.blog.hu/api/trackback/id/tr7315603018

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása