Míg a világ mind nagyobb része a koronavírus terjedése miatt retteg, a járvány csendben ha nem is választ ad, de legalább is átmenetileg közelebb viszi az emberiséget a valaha volt egyik legnagyobb kihívása megoldásához, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez. A klímaváltozás első számú felelősének tartott szén-dioxid-kibocsátás ugyanis - egyelőre még csak Kínában - akkorát zuhant, nagyrészt a koronavírus ipari termelést és közlekedést visszafogó hatására, ami már globális léptékben is érzékelhető.
Mára az egész világon elterjedt az új koronavírus, amelynek hatására szinte napok leforgása alatt változott meg az élet. A járvány megfékezése érdekében sok intézmény bezárt, a turistaforgalom a legtöbb helyen szünetel, aki csak teheti, otthonról dolgozik, számos helyen pedig kötelező házi karantént rendeltek el.
Az intézkedések eredményeképpen sokkal kevesebb jármű van mozgásban, csökkent a légi forgalom, nem jár annyi autó és busz az utakon, és a gyárak egy részében is leállt a munkavégzés. Ez a kényszerpihenő szép lassan a légszennyezés látványos visszaszorulásához vezetett.
A légszennyező anyagok és üvegházhatású gázok légköri koncentrációjának jelentős csökkenését észlelték a világ bizonyos városai és régiói felett a koronavírus-járvány miatti intézkedések nyomán.
Kristálytiszta víz a velencei csatornákban, ragyogó kék ég, tiszta levegő és madárének a máskor szennyezett, szmogos levegőjű nagyvárosokban – miközben az emberek nagy része a világ járvány sújtotta tájain igyekszik minél kevesebbet mozogni vagy állami utasításra marad otthon, a természet „fellélegzett”.
Talán a kényelmetlenségek, a megszorítások – és az emberéletek – árán megtanuljuk, hogy szerényebben, de egzotikus fogyasztási cikkek és felelőtlen turizmus, napi autózás nélkül is lehet élni.
A koronavírus-járvány által rendkívül nehéz helyzetbe került Olaszországban például eléggé látványos, ahogyan visszatért az élet Velence csatornahálózatába. A víz kitisztult, és újra halak lepték el a csatornákat.
Januárban Rómában szmogriadót hirdettek, ennek mára nyoma sincs.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.